Esettanulmány: DACOLVA A LÁNGOKKAL, AVAGY A MEGFELELŐ TETŐ EGY ELNYŰHETETLEN HEGYI MENEDÉKHÁZRA
A magashegyi élet nem bánik kesztyűs kézzel semmivel, és az épületek sem kivételek ezalól. Ahhoz, hogy egy menedékház biztonságos hajlékot nyújthasson lakóinak, meg kell birkóznia cudar szelekkel, kegyetlen jégesővel, kíméletlen havazással és még akár pusztító tűzzel is. De hogyan készíthetünk fel a biztonságosabb jövőre egy olyan épületet, amelyet már többször tönkretettek az elemek?
A legendás szlovén hütte, a Mozirska koča, Boskovec déli lejtőjén található, amely a legmagasabb csúcs a környéken 1,588 méterével. A közeli kilátó egyaránt vonzza a kicsiket és nagyokat, lélegzetelállító kilátást kínálva a közeli és távoli környékre. Ha abban a szerencsében lehet része, hogy ezen a csodálatos vidéken túrázhat, könnyen azt hiheti, hogy egy tündérmesében találta magát. Sajnos ez a hely, amely valóban a kirándulók álma, 1896 óta többször is rémálommá vált. A tűz az évszázadok során ősellenségének bizonyult, amikor 2021-ben úgy tűnt, végleg megpecsételte az alpesi üdülőhely sorsát: a Mozirska koča porig égett.
A döntés gyors és egyértelmű volt: a menedékházat meg kell menteni. Fotó forrása: PD Mozirje
Milyen tetővel tervezzünk egy hegyi menedékházat, amit tragikus múlt kísért?
Az alpesi világban minden esetben kihívást jelenthet az építkezés, különösen egy védett tájparkban, ahol nemcsak a természettel, hanem a hatóságok korlátozásaival is meg kell birkózni.
A távoleső létesítményhez való korlátozott hozzáférés további megoldandó feladat volt. A helyszínre vezető keskeny erdei út csak bizonyos méretű járművek használatát tette lehetővé.
Nem voltak éjszakába nyúló viták a tetőfedő anyag kiválasztásáról
A tűzveszély és az építési terület korlátozott hozzáférése mellett a fenntartható építkezés szempontjait is figyelembe kellett venni. Ezenkívül a tetőnek ellenállónak kellett lennie a szélsőséges hegyi időjárási viszonyokkal szemben is. A hagyományos, nehéz és törékeny beton és agyag tetőcserepek nem jöhettek szóba, már csak a körülményes logisztika és ennek következtében a magas költségek miatt sem. Így a megfelelő tetőfedő anyagok köre jelentősen szűkült. Végül a logikus választás a könnyű, viharálló fém tetőfedésre esett, amelynek az esztétikus megjelenéséről természetes kőbevonat gondoskodik.
A kőszórt fém GERARD Tetőcsalád került ki győztesen a márkák versenyéből, amelyet a jó szlovén és globális hírnevének köszönhetett, valamint annak a nem elhanyagolható tényezőnek, hogy valamennyi kritikus előnnyel rendelkezett, mint pl.:
- pehelysúly
- viharálló rögzítés
- kivételes tartósság
- a természetes kőbevonat esztétikája
- 100%-ban újrahasznosítható.
Ennek a gyártónak a jellemzőjét és egyedi előnyeit az ügyfelek is jól ismerték, mert a GERARD a meghatározó tetőmárka Goltében és tágabb körzetében.
A tető építését egy tapasztalt moziri tetőfedő, Slemenšek Jani végezte el. A kiválasztásnál meghatározó volt a hegyvidéken szerzett több éves tetőfedő tapasztalata.
Közösen a tetőfedővel a GERARD tetőcserepek több szín- és profilkombinációját is prezentálták a tervezőknek. Végül a GERARD ALPIN Antracit színű profil bizonyult a legmegfelelőbb választásnak.
Ma már kőszórt fém GERARD Alpin tető gondoskodik a vihar- és tűzvédelemről.
A poraiból feltámadt, halhatatlan hütte
Az alpesi építészettel való összhang érdekében az új épületbe is válogatott, természetes anyagok, a fa és a kő dominálnak. A gondosan kiválasztott dizájn nyelvet az egykori Mozirska menedékházak ihlették, amint az alább az új és az egyik régebbi épületről készült fotókon is jól látható. A klasszikus alpesi stílusú elemek könnyen felismerhetők a felhasznált anyagokról, a ferde nyeregtetőről, a fakorlátos tornácról, az ablakok elrendezéséről és méretéről, valamint a fa árnyékolásról.
Mozirska 1953-ban. Fotó forrása: PD Mozirje
A jelenlegi Mozirska túristaház korszerű tulajdonságai közé tartozik, hogy már a mozgássérültek számára is megközelíthető, alacsony energiafelhasználással működik, ugyanakkor a hegyi menedékek jellegzetes megjelenését tükrözi. Az új Mozirska koča természetesen kimagasló tűzvédelemmel készült, követve a hasonló nyilvános létesítmények építésére vonatkozó összes irányelvet és előírást.
A megújult hütte a pusztulás széléről újra főnixmadárként emelkedik fel a túlélés szimbólumaként, hogy megfiatalodott vonzerejével várja a látogatók érkezését. Mi is tanúja lehetünk a kitartás diadalának, ahogy ez a menedék felemelkedik a hamvaiból, és újra hívja a kalandorokat, hogy fedezzék fel megújult szépségét és a kitartásról szóló történeteit.
A GERARD Tetőcsaládnál büszkén ünnepeljük ennek a legendás hegyi menedékháznak az inspiráló megújulási szupererejét és a kitartásnak azt a magával ragadó szellemét, amellyel a helyiek újra virágzó kirándulóközponttá varázsolták.
Írta: Boštjan Godnik
Értékesítési képviselő,
GERARD Tetőcsalád Szlovénia