Otthonfelújítás során nem árt az óvatosság!
„Ha úgy gondolja, hogy bármi rosszul sülhet el a ház (vagy lakás) felújítása során, az bizonyára úgy is lesz. Nem olyan egyszerű, mint amilyennek első pillantásra tűnik„ – mondta egy ismerősöm, aki tavaly tavasszal vett egy lakást, amit fel kellett újítani. A felújítás nagyon megviselte idegileg, és a végén több anyagi ráfordítást igényelt, mint abban az esetben, ha építészmérnökre vagy építőipari szakemberre bízta volna a renoválást.
A nagybácsi, a barátok és maga a lakástulajdonos
A spontán megközelítésnek miatt (sok mindent egyedül, valamint a nagybácsi, barátok és több szakember segítségével végzett) a felújítás bő másfél hónapig tartott, így végül a tervezett idő a kétszeresére nőtt. Mindenki késett – a rokonok, a barátok, még a megbízott szakemberek is.
Sokkal több munka volt, mint amennyit terveztek. A burkoló, ahelyett, hogy az összes munkát egyszerre végezte volna el, négyszer is belekezdett a munkába. A burkolólapokat pedig ketten rakták le. Az egyik burkoló a fürdőszobában dolgozott, a másik a bejárati ajtó előtt, a konyhában és az erkélyen.
A végleges költségek közel 30%-kal haladták meg a tervezett összköltséget. Ha az említett ismerős barátainak még a szállást is kellett volna fizetni arra az időszakra, amíg egyikőjük szüleinél szállásolták el őket, akkor még néhány százalékkal drágábban jött volna ki a teljes projekt. A felújítás két hónappal később kezdődött, mint ahogyan azt az említett ismerős és a felesége tervezték.
A következő tanulságot vonták le: „Ha bármikor újra költöznénk vagy felújításba kezdenénk, az biztos, hogy sokkal több időt szánnánk a tervezésre, és építészt vagy építőipari szakembert bíznánk meg a munkálatok elvégzésével.”
Egy kiviteli terv elkészítésével sok pénz takarítható meg
Az építészmérnökök szerint a felújítás megtervezése rendkívül fontos lépés, hiszen így sokkal jobban kézben tudjuk tartani a költségeket és a végeredmény is jobb lesz, illetve sokkal minőségibb és pontosabb ajánlatokat fogunk kapni.
A szakértő, legyen az építészmérnök vagy építőipari szakember, először egy olyan tervet készít, amelyben az esetleges alaprajzi változtatásokat, falbontásokat és látványmegoldásokat tervezi meg, melynek során kiválasztásra kerülnek a színek, anyagok és bútorok és a világítás.
Ez utóbbi hatékonyan korszerűsíti a felújított teret. A látványterv segítségével a megrendelő átfogó képet kap a lakás jövőbeni kinézetéről, majd a későbbiekben a kiviteli tervben részletesebben meghatározásra kerülnek a felújítás egyéb elemei, a foglalatok típusától és alakjától kezdve a bútorok kivitelezéséig, amennyiben egyedi bútorok megrendeléséről van szó.
A kiviteli tervnek része egy lista, amely az összes olyan kiegészítő elemet tartalmazza, amelyek a lakás tervezett megjelenését adják. Minél pontosabb az anyagokat és elemeket tartalmazó lista, annál pontosabb és testreszabottabb ajánlatokat kaphatunk, így hatékonyabban kézben tudjuk tartani a végső költségeket.
A kiviteli terv elkészítése során az építészmérnök vagy más szakember először felméri a teljes lakóterületet, majd a projektben feltünteti a felújításhoz szükséges összes munkát és beavatkozást. Ide tartozik a falbontás, amely által nem befolyásolja az épület teherbíró képességét, statikáját. A projekt továbbá tartalmazza a más szakemberekkel együtt – például gépészmérnök vagy villamosmérnök – végzett munkákat, valamint minden egyéb szükséges elektromos, távközlési vagy szennyvízszerelési munkát.
Sokszor megéri építészmérnököt felfogadni, mert több megtakarítást hozhat, mint amennyi a díja
A fűtési rendszer felújítása vagy cseréje összetett feladat. Valamivel egyszerűbbnek számít a padlófelületek felújítása, illetve a mennyezetek és falak elrendezése. A bútorokat, ezen belül főleg a beépített szekrényeket, külön lapon kell említeni, hiszen vizuálisan tehermentesítik a teret, ami így nagyobbnak és rendezettebbnek tűnhet. Az építészmérnök és a megrendelő, a teendők részletes meghatározása mellett, közösen határozzák meg az egyes helyiségek felújításához szükséges alapanyagok mennyiségét és minőségét.
Ami az alapanyagokat illeti, egy építész rengeteg pénzt takaríthat meg a befektetőnek. A piacon szinte végtelen, zavarba ejtően nagy a kínálat, az anyagok árfekvése pedig széles skálán mozog. Előfordulhat, hogy háromszor-négyszer többet fizetünk a kívánt és elfogadható minőségért, mint amennyit kellett volna. Az eladók könnyen rá tudják venni a laikus befektetőket a drága padlóburkolatok vásárlására, annak ellenére, hogy a fele annyiba kerülők is ugyanannyira jók lennének.
Egyrészt, az építészeknek jó rálátásuk van a piacon lévő termékekre és azok tulajdonságaira. Másrészt, az érveléseik nem érzelmeken alapulnak, így olyan racionális megoldást tudnak javasolni, amely ár-minőség arányban a legjobb kompromisszumnak bizonyul.
Projekt a befektetés értékének tizedéig
A kiviteli terv a teljes beruházás költségének három–öt százalékát teszi ki, és ugyanez érvényes a látványtervre is. Röviden: a belső kialakítás tervezési költsége a befektetési összeg 10%-a alatt is mozoghat.
A legfontosabb, hogy a befektető ilyen módon pontosan tudja követni a költségeket és a projekt időtartamát.
Ezután következik az utolsó lépés: a kivitelező keresése, illetve a legjobb ajánlat kiválasztása. Nem feltétlenül érdemes a legolcsóbb ajánlatot választani, hiszen a befektetőnek a kivitelező referenciáit és pénzügyi stabilitását is figyelembe kell vennie. Még szerencsésebb, ha ugyanazzal a személlyel dolgozunk tovább, aki a kiviteli tervet készítette, vagy felveszünk egy felügyelő mérnököt, aki nagyobb volumenű felújításoknál különösen hatékonynak bizonyulhat.
A legjobban akkor járhat, ha csak egy generál kivitelezővel köt szerződést
Annak érdekében, hogy a felújítást felesleges stressz nélkül el tudjuk végezni, a legjobb, ha csak egy olyan fővállalkozót veszünk fel, aki a saját alvállalkozóival minden munkát el tud végeztetni és a felújítás minden fázisában koordinálni tudja a munkát. Ugyanis ezeket a munkákat meghatározott sorrendben kell elvégezni.
A csempét például addig nem lehet lerakni, amíg a vízvezeték-szerelő ki nem cseréli a szerelvényeket. A festési munkák az elektromos szerelési munkálatok befejezése után következnek, a parketta csiszolása pedig a legutolsó lépés. Úgyszintén, a falak teljes helyreállítása után nem érdemes nyílászárókat cserélni.
Megfelelő tapasztalat és jó kapcsolatok hiányában bonyodalmak léphetnek fel a kivitelezőkkel kapcsolatban, a munkálatok késhetnek, így a befektető bekerülhet egy „ördögi körforgásba”, ahol egy-egy késedelmes munka teljesen felboríthatja az ütemtervet.
A késések nem összeadódnak, hanem megsokszorozódnak – ezekre akár függvényként is tekinthetünk: talán a másodfokú egyenlet a legkifejezőbb, de sokszor az exponenciális függvény lehet a legjobb leírás.
Ha például a központi fűtésszerelő késik néhány napot, akkor a házfestő is késni fog a munkával. Ráadásul, sehol sincs feltüntetve, hogy a szobafestő azon a napon kezd el dolgozni, amikor az utolsó radiátor is felszerelésre került: éppen ellenkezőleg, körülbelül egy hetet vagy még többet is kell majd várni. Emiatt pedig teljes zűrzavar alakulhat ki.
Határidők, idegeskedés és pénz
Ha komoly cégről van szó, a kiválasztott kivitelező a kiviteli terv alapján javaslatot tehet a munkák megkezdésének időpontjára. A kivitelező napra pontosan meg tudja állapítani a felújítás egyes szakaszainak időtartamát és a befejezés napját. Ha ilyen projektre szánjuk magunkat a kivitelezés során is,
az idegzetünk és a házastársunkkal való jó viszony megőrzése érdekében
ajánlatos együttműködni azzal az építésszel, aki a kiviteli tervet készítette, vagy érdemes megbízni egy felügyelő mérnököt.
Bárkit is választ a lakástulajdonos, a kiválasztott személynek tanácsot kell adnia a vállalkozó kiválasztásában és jelen kell lennie a felújított lakás átadásánál.
Számos olyan hiba lehet, amelyet a felújított lakás tájékozatlan és éppen eufórikus állapotban lévő tulajdonosának szeme nem lát meg. Szakértői érvekkel a nagyobb reklamációk is elkerülhetők, a kisebb hibákat pedig a kivitelező a tervezett időn belül és többletköltség nélkül helyreállíthatja.
Kicsit bővebben az előlegekről
Felújításkor nagyon nehéz elkerülni, hogy a befektetők ne adjanak előleget a kivitelezőknek. Erre vonatkozóan számos rossz gyakorlati példát láthattunk már, amikor még akár a nagyobb cégek is a rendes hivatalos előleg helyett egyszerű előleget vettek fel, majd a munka befejezése előtt csődbe mentek. Nagy valószínűséggel előre látták azt, hogy csőbe fognak menni. Ezért a befektetőknek a megbízhatóság mellett figyelembe kell venniük a potenciális kivitelező pénzügyi helyzetét is.
Az a cég, amely jó referenciákkal rendelkezik, évek óta a piacon van és az anyagi helyzete sem mutat visszásságokat, valószínűleg megbízható és érdemes neki előleget fizetni. Viszont a kérdés továbbra is az, hogy egy jól működő cégnek miért kell egyáltalán előleget fizetni, ha a szükséges alapanyagokat saját forrásból előre tudja finanszírozni vagy fizetési haladékot kaphat a kereskedőktől. Valószínűleg azért teszik, mert ez egy bevett üzleti szokás.